• Information

    Click on the How To link, here or at the top of the page, for information on joining our club or if you are already a member, for information on how to do things like resizing and submitting images.

    Contact Us

  • Meetings

    Please refer to our programme for specific dates.

    Club meeting
    19h30 on second Wednesday of each month.

    Black & White meeting
    19h30 on first Wednesday of each month.

    Directions

    Audio-Visual meeting
    19h00 on last Wednesday of each odd-numbered month. Held at a private home, use contact link above to request details.

  • Sponsors

    Competition prizes sponsored by


    (Johann van Heerden APSSA)
    49 Plein Street
    Stellenbosch
    Tel/Fax: 021 888 1500
    pictureworks@telkomsa.net

  • Copyright

    Please note that any and all photographs displayed on this site are copyright of the respective photographer/club members and may not be copied or reused elsewhere.
  • Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

    Join 49 other followers

  • Meta

August Competition Winners

Here are the winners of the August competition for which the set subject was 2010.

Please note that only digital images are available for display.

Prints

Set Subject

  1. Future Women’s Bafana Bafana Player
    Paddy Howes
  2. The Balancing Act
    Paddy Howes

Open

  1. Oblique Lines
    Paddy Howes
  2. Splash
    Kina Joubert
  3. Skoorsteenveêr 2
    Neels Beyers

Projected Images

Set Subject

  1. The taxi’s waiting
    Nettie Warncke
  2. Getting Ready
    Chris Joubert
  3. Fabulous Fans
    Gavin Whiteford

1. The taxi's waiting2. Getting Ready3. Fabulous Fans

Open

  1. On our way
    Marthinus Retief
  2. Persimmon Tree
    Nicole Palmer
  3. Vliemasjien
    Neels Beyers

1. On our way2. Persimmon Tree3. Vliemasjien

June Competition Winners

Here are the winners of the June competition for which the set subject was Vertical Lines. Tony Bridge, a professional photographer and teacher from New Zealand was our guest judge this evening.

Please note that only digital images are available for display.

Prints

Set Subject

  1. Water
    Neels Beyers
  2. Line Impressions
    Paddy Howes
  3. Blue Gums
    Liz Atkins

Open

  1. White Flight
    Paddy Howes
  2. Reflection
    Nettie Warncke
  3. Skoorsteen Veêr
    Neels Beyers

Projected Images

Set Subject

  1. Autumn Vineyard
    Rosie Burton
  2. Dripping
    Steve Crane
  3. Oak Forest
    Denise Whiteford

1. Autumn Vineyard2. Dripping3. Oak Forest

Open

  1. Stone Waves
    Johan Beyers
  2. Spirit of the Seas
    Marthinus Retief
  3. Kubu Rocks
    Paddy Howes

1. Stone Waves2. Spirit of the Seas3. Kubu Rocks

Competition Winners — May 2009

Here are the winners of the May competition for which the set subject was City Life.

Please note that only digital images are available for display.

Prints

Set Subject

  1. Living High
    Brenda Botha
  2. Creeping Mist in the City
    Neels Beyers
  3. City Dog
    Paddy Howes

Open

  1. Quiver Bark
    Johan Beyers
  2. Sacred Ibis
    Neels Beyers
  3. Double Landing
    Neels Beyers

Projected Images

Set Subject

  1. Framed Work
    Eric Palmer
  2. City Lights
    Neels Beyers
  3. City Lights
    Gavin Whiteford

1. Framed Work2. City Lights3. City Lights

Open

  1. My Namibian Playground
    Nicole Palmer
  2. Burning Stone
    Johan Beyers
  3. Bye Bye Bokkie
    Eric Palmer

1. My Namibian Playground2. Burning Stone3. Bye Bye Bokkie

Competition Winners — March 2009

Here are the winners of the March competition for which the set subject was Energy.

Please note that only digital images are available for display.

Prints

Set Subject

  1. Taken by the Flow
    Brenda Botha
  2. Crashing Through a Wave
    Neels Beyers
  3. On Wings of Energy
    Paddy Howes

Open

  1. King of the Dune
    Neels Beyers
  2. Time to Reflect
    Paddy Howes
  3. Storm Brewing
    Neels Beyers

Projected Images

Set Subject

  1. Power from the Sun
    Steve Crane
  2. Energy Explosion!
    Jenny Simpson
  3. African Rush Hour Delivery
    Marthinus Retief

1. Power from the Sun2. Energy Explosion!3. African Rush Hour Delivery

Open

  1. Leap of Faith
    Nettie Warncke
  2. Untitled
    Ernst Laubscher
  3. New Life
    Neels Beyers

1. Leap of Faith2. Untitled3. New Life

Competition Winners — January 2009

Here are the winners of the January competition for which the set subject was Silhouette.

Please note that only digital images are available for display.

Prints

Set Subject

  1. Silhouette in the Storm
    Bernard Seymour-Hall
  2. Come On, Hurry Up
    JJ van Heerden
  3. Sunset at Signal Hill
    Neels Beyers

Open

  1. Slow Currents
    Paul Hayes-Gregson
  2. Overberg Waterfall
    Nettie Warncke
  3. Sunset at Signal Hill
    Neels Beyers

Projected Images

Set Subject

  1. Bubble Silhouette
    Michele Moss
  2. Snow Silhouette
    Bernard Seymour-Hall
  3. Richtersveld
    JJ van Heerden

1. Bubble Silhouette2. Snow Silhouette3. Richtersveld

Open

  1. Eaten Away By Wind
    Neels Beyers
  2. Ascent
    Irmel Dunaiski
  3. Reflections on Foil
    Kerry Jones

1. Eaten Away By Wind2. Ascent